Počínaje vlky a hlučnými bytostmi


Vyhnání vlka pochází z doby, kdy pastevci museli chránit dobytek na horských pastvinách a lukách před medvědy a vlky. K tomuto účelu se pověsily kravám zvonce okolo krku, jejich zvonění vyhnalo tuto dravou zvěř a zaběhlá zvířata bylo možné snáze najít. Přitom práskl pastevec ještě zvláštním bičem tzv. Goaßl, který vydával ohlušující ránu. Na konci pasteveckého roku (od března do začátku listopadu) hnal pastevec dobytek do domovských stájí a žádal od sedláků svůj roční plat.Pastevci umocňovali své nároky tím, že si sami uvazovali zvonce a práskali svými biči.

 

Také dnes se rok co rok krátce před Martinem (11.11.)schází děti, mládež a dospělí na mnohých místech v Prázdninovém světě Národního parku a pokračují v této tradici. K tomuto účelu si připínají až 40 kg těžké zvonce okolo boků nebo ramen a táhnou v řadách za sebou od domu k domu. Vedoucí této skupiny se nazývá pastevec/Hi(a)rta, celá skupina se jmenuje vlk. Vlk pochoduje za pastevcem od domu k domu. Přede dveřmi se hlasitě zvoní dokud majitel neotevře. Pak zdvihne pastevec svou hůl a dá povel k ukončení zvonění. Každý musí být teď naprosto sticha, protože následuje řeč pastevce. Po jeho proslovu se opět zvoní a majitel domu dá pastevci peníze za pastvu. Když navštívili všechny domy, přesunou se do vesnického hostince, aby tam při jednom nebo více mázech piva zvonili až do raních hodin.

 

Za doporučení stojí shlédnutí této tradiční slavnosti hlavně ve Freyungu. Zde jsou vyhaněči vlků každoročně na náměstí o sv. Martinu (11.11.). Pod vedením tzv. Oberfolfera se zvoní těžkými zvonci na vyhnání vlků.


Největší hluk dělají tzv.Groaßschnalzer a skupina bubeníků historického svazu „In-der-Freyung".Přítomny jsou také hrůzu budící Vorwoid-Deifen aus Passau a Schmalzdobl-Hexn. Loučemi osvětlené náměstí a ohniště se postají o ponuré prostředí. Následně se vlk honí všemi gastronomickými zařízením ve Freyungu, která připravila na tuto slavnost speciální menu "Wolfauslasser-Speisen".

 

 

Bližší informace:

Tourist-Information/Kurverwaltung Freyung
Rathausplatz 2

94078 Freyung

Tel. 08551/588-150
www.freyung.de

 

nebo historický svaz „Ve-Freyungu"

www.in-der-freyung.de

Online buchenAlle Gastgeber
von:
bis:/bilder/winterland/schlagzeilen/ferienland-urlaubsfinder.jpg

/bilder/winterland/schlagzeilen/zu-zweit-im-eis.jpg